Muhaceret İşlemleri

Öğrenci İzni alabilmek için yapılması gereken adımlar

1. KKTC sınır kapısından giriş yaparken üniversitenin size vermiş olduğu öğrenci kabul belgesi veya davet yazısı ile sorumlu memura ibraz ediniz.
2. Sınır kapısından öğrenci giriş vizesi aldıktan sonra kabul aldığınız üniversiteye gidip kayıt işlemlerini yaptırmanız gerekmektedir.
3. Kayıt işleminizi yaptırdıktan sonra KKTC İçişleri Bakanlığı website adresine girip ana menüde bulunan “Online İşlemler” menüsün “Öğrenci İzinleri” link’ine basarak Muhaceret sistemine kayıt işlemlerini başlatınız.
    a. İlk kez kayıt yaptıracak öğrenciler burada bulunan “Yeni Kayıt” butonuna basıp gerekli bilgileri doldurduktan sonra kendilerine e-posta ve/veya SMS yolu ile gelecek olan kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.
    b. Daha önce kayıt yaptıran öğrenciler burada bulunan “Giriş” butonuna basıp önceden almış oldukları kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler.
4. Sisteme giriş yaptıktan sonra buradaki adımları takip ederek yapılması gerekli olan işlemleri yapmaları gerekmektedir.
5. Muhaceret sisteminden Yabancı Kayıt Numarası (YKN) almayı unutmayınız ve bu numarayı kaybetmeyiniz. Devlet dairelerinde yapılacak olan tüm işlemlerde YKN numarası ile yapılacağından gerekli olacaktır.
6. Sağlık raporu için gerekli adımları yapınız.
    a. Geçerli bir sağlık raporunuz varsa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Var” seçeneğini seçiniz.
        i. Üniversitenizin bağlı olduğu ilçe hastanesine gidiniz.
        ii. Öğrenci izinleri bölümünden raporunuzu doğrulatınız.
        iii. Sağlık Rapor harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
    b. Geçerli bir sağlık raporunuz yoksa “Geçerli Bir Sağlık Raporum Yok” seçeneğini seçiniz.
        i. Laboratuvar harcınızı sistem üzerinden ödeyiniz.
        ii. Sistemde size ismi ve adresi belirtilen laboratuvarda sağlık testlerinizi yaptırınız.
7. Sağlık raporu sonucuna göre muhaceret harç ödemesini sistem üzerinden online ödeme olarak yapabilirsiniz.
8. Sistem öğrenci izninizin hazır olduğunu gösteriyorsa, öğrenci izin belgenizi almak için Öğrenci İşleri Müdürlüğü'nden ziyaret ediniz.